Serwis informacyjno-usługowy dla przedsiębiorcy

Głos przedsiębiorcy

Obowiązkowe umieszcznie kodów QR na fakturach

2016-05-16 11:01:09 Pomysł jest w trakcie konsultacji wewnętrznych.
3
Głosów za: 15 Głosów przeciw: 12

W dobie powszechnie stosowanych komputerów w działalności gospodarczej oraz fakturowania z wykorzystaniem oprogramowania dziedziną, w której gros czasu zajmuje ręczne wprowadzanie danych do systemu jest księgowość. Pomysł polega na tym, aby na fakturach wystawianych przy użyciu komputera był umieszczany kod QR zawierający dane niezbędne dla księgowości. Firmy produkujące oprogramowanie księgowe dostosowałyby swoje programy księgowe tak, aby mogły one odczytywać dane zawarte w kodzie. Ułatwienie to oszczędza czas wprowadzania danych, zmniejsza koszty prowadzenia księgowości, zmniejsza ryzyko pomyłek kwotowych. Na rynku istnieje duży wybór czytników i koszt ich zakupu nie jest bardzo duży. Obowiązek umieszczania kodów na fakturach wymusi dostosowanie oprogramowania. Wprowadzenie takiego obowiązku wymagałoby stosownych zabiegów legislacyjnych np. w ustawie o VAT regulującą materię faktur.

Dziękujemy za zgłoszenie pomysłu za pośrednictwem Głosu Przedsiębiorcy. W wyniku wstępnej weryfikacji uznaliśmy Twoją propozycję za zasadną. Z uwagi na skalę wymaganych zmian lub inne uwarunkowania, jej wprowadzenie w życie prawdopodobnie może nastąpić dopiero w późniejszym czasie. Przekażemy Twoją propozycję właściwym instytucjom odpowiedzialnym za obszar, którego ona dotyczy, a użytkownicy serwisu Głos Przedsiębiorcy będą mieli możliwość zapoznania się z nią oraz prowadzenia dyskusji na jej temat. Zachęcamy do dalszego korzystania z Głosu Przedsiębiorcy i zgłaszania kolejnych pomysłów, a także oceniania i komentowania pozostałych propozycji.

Komentarze

Autor: Przemysław / Dodany: 2016-06-09 13:33:22

Pomysł całkowicie szkodliwy i niepotrzebny !!!


Autor: Radosław / Dodany: 2016-06-22 14:06:54

A mi się ten pomysł podoba. Skanowanie QR jest bardzo proste przez komórkę. Nie trzeba do tego czytników. Podobne rozwiązanie księgowania faktury w oparciu o plik pdf ma w swojej ofercie wfirma. Działa znakomicie w niektórych przypadkach. Wiem, bo korzystam w swojej firmie. Standard formatu faktury elektronicznej jest przyszłością.


Autor: Urszula / Dodany: 2016-08-22 13:23:21

Już obecnie są dostępne czytniki faktur (czy jak to się nazywa). Wkłada się fakturę do tego czytnika, a on generuje zapis w programie komputerowym. Te czytniki czytają wszystkie rodzaje faktur, ręczne też. Natomiast wprowadzenie obowiązku umieszczenia kodu QR na fakturach uważam za UTRUDNIENIE prowadzenia działalności gospodarczej (dodatkowe koszty).


Autor: Małgorzata / Dodany: 2016-11-11 21:06:13

Dokładnie pomysł nie do końca taki przydatny np ja w swoim programie do prowadzenia rozliczeń i fakturowania ie spotkałam się z taką funkcją (może przeoczyłam) ale i tak mi to nie potrzebne.


Autor: Rafał / Dodany: 2017-05-04 14:35:42

Obowiązek to chyba nie jest dobry pomysł (przymusu nikt nie lubi), ale firmy wystawiające faktury mogłyby pomyśleć o ułatwieniu odbiorcom życia i taki QR kod umieszczać. Nie wpływa to na przetwarzanie faktur zeskanowanych (nie szkodzi) a znacząco pomaga - dostarcza danych na 100% pewnych i to w ułamku sekundy. Co więcej takie systemy już istnieją umożliwiając przy okazji jeszcze płatności mobilne: http://przyjaznafaktura.pl/ a nieco prostszy bez płatności mobilnych ma także Bizin.


Autor: Rafał / Dodany: 2017-08-11 18:21:55

Niestety to o czym pisze Urszula i Radosław nie działa na sto procent ale na 80-90% i wymaga ręcznego sprawdzenia. Testowaliśmy takie produkty i np. data zapisana jako 30/09/16 nie została rozpoznana jako 30.09.2016. Pewnie proces rozpoznawania może być większy, ale niestety nigdy nie 100% i dlatego kody QR mogą bardzo pomóc. Jednak w samym QR kodzie wszystkiego zmieścić nie można i dlatego np. Słowacy umieszczają dwa kody: do płatności i do księgowania. Lepiej jednak użyć chmury do przechowywania danych a QR kod niech się na coś przyda i służy do płatności mobilnych.


Autor: Piotr / Dodany: 2018-07-26 16:26:46

QR kody to bardzo ciekawy pomysł na JEDNOZNACZNE odczytywanie danych z faktury. Jak wiemy programy OCR nie są w stanie rozczytać każdego standardu w 100% niezawodny sposób, dlatego teraz jest z tym problem. Standard wypracowany przez ministerstwo, a wdrożony do oprogramowania księgowego przez ich producentów (w ramach aktualizacji) byłby świetnym rozwiązaniem. Do rozważenia oprócz QR kodów także przechowywanie danych w plikach XML, przesyłanych bądź bezpośrednio między kontrahentami, bądź z pośrednictwem serwera ministerialnego i chmury powołanej do tego celu.