Chcesz prowadzić działalność na rynku spożywczym? Planujesz produkować żywność lub sprzedawać ją przez internet? A może chcesz prowadzić np. gospodarstwo agroturystyczne? Zanim zaczniesz, postaraj się koniecznie o wpis twojej firmy do rejestru zakładów podlegających kontroli weterynaryjnej lub sanitarnej. Sprawdź poniżej, jak możesz to zrobić.
Jak załatwić sprawę
Sprawę można załatwić:
- podczas wizyty w urzędzie
- listownie
- elektronicznie
Co powinieneś wiedzieć i kto może skorzystać z usługi
Działalność na rynku spożywczym zobowiązuje ciebie do przestrzegania wymagań higienicznych i sanitarnych. Dlatego zanim zaczniesz prowadzić firmę zarejestruj ją w stacji sanitarno-epidemiologicznej. Zrób to, jeśli spełniasz następujące warunki:
- jesteś przedsiębiorcą lub rolnikiem i wytwarzasz lub sprzedajesz żywność pochodzenia niezwierzęcego,
- sprzedajesz produkty od zwierząt, które nie podlegają kontroli weterynaryjnej,
- sprzedajesz lub produkujesz żywność, która ma zarazem środki spożywcze roślinne i produkty od zwierząt (z zastrzeżeniami),
- zajmujesz się materiałami i wyrobami przeznaczonymi do kontaktu z żywnością, w tym recyklingiem.
Pamiętaj, ze przy niektórych działalnościach Inspekcja nie przeprowadza kontroli przy składaniu wniosku. Wtedy złóż wniosek tylko o wpis do rejestru. Dotyczy to następujących działalności:
- produkcji i sprzedaży małej ilości plonów rolnych na targu lub w lokalnym sklepie (dostawy bezpośrednie),
- automatów do sprzedaży żywności,
- zaplecza mobilnego (np. food truck) lub czasowego (np. namiot lub kiosk gastronomiczny), w którym możesz wytwarzać żywność lub nią handlować – jeśli masz już pozwolenie wydane w innym kraju UE,
- gospodarstw agroturystycznych,
- produkcji win gronowych z własnych upraw – nie więcej niż 1 000 hl w ciągu roku, zgodnie z przepisami o wyrobie i rozlewie wyrobów winiarskich, handlu nimi i organizacji rynku wina,
- aptek, punktów aptecznych i hurtowni farmaceutycznych,
- sklepów zielarskich,
- handlu detalicznego artykułów, które nie są żywnością oraz obrotu żywnością opakowaną i z długą datą do spożycia,
- produkcji gazów technicznych,
- wysyłkowej sprzedaży żywności, w tym przez internet,
- materiałów i wyrobów, które mają kontakt z żywnością, w tym recyklingu,
- produkcji pierwotnej, czyli uprawy roślin lub chowu i hodowli zwierząt dla tzw. produktów pierwotnych (np. zbóż, owoców i warzyw, jaj, surowego mleka, miodu). Dotyczy to też łowiectwa, rybołówstwa i zbierania runa leśnego.
W innym przypadku uzyskaj zatwierdzenie i wpis zakładu do rejestru.
Zanim zaczniesz starać się o wpis do rejestru, załatw:
- wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej albo do Krajowego Rejestru Sądowego,
- numer identyfikacyjny w ewidencji gospodarstw rolnych – jeżeli zajmujesz się dostawami bezpośrednimi.
Kiedy powinieneś załatwić sprawę
Wniosek złóż co najmniej 14 dni przed planowanym rozpoczęciem działalności.
Gdzie załatwisz sprawę
Usługę można zrealizować w:
- powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne
- graniczne stacje sanitarno-epidemiologiczne
Produkujesz lub handlujesz żywnością z tzw. automatów – złóż wniosek do państwowego inspektora sanitarnego (powiatowego lub granicznego* – w zależności od siedziby twojego zakładu).
W swojej działalności wykorzystujesz np. pojazdy, przyczepy, namioty, kioski gastronomiczne – złóż wniosek do państwowego inspektora sanitarnego (powiatowego lub granicznego), odpowiedniego ze względu na:
- siedzibę zakładu lub miejsce prowadzenia działalności przez zakład (zaplecze mobilne)
- miejsce prowadzenia działalności przez twój zakład (zaplecze czasowe)
* Zanim złożysz wniosek, upewnij się telefonicznie, który z inspektorów zajmie się twoją sprawą (wynika to z wewnętrznych ustaleń urzędów).
Co zrobić krok po kroku
Złóż wniosek o wpis zakładu do rejestru zakładów
Dokumenty
Pobierz:
Dokument możesz złożyć jako:
Oryginał
Informacja dodatkowa
Wniosek zawiera:
1) imię, nazwisko i numer PESEL, miejsce zamieszkania i adres albo nazwę, siedzibę i adres wnioskodawcy, numer identyfikacyjny REGON, jeżeli taki numer posiada, oraz numer identyfikacji podatkowej (NIP);
1a) numer w rejestrze przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym, o ile wnioskodawca taki numer posiada;
1b) numer identyfikacyjny w ewidencji gospodarstw rolnych, w rozumieniu przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności - w odniesieniu do podmiotów działających na rynku spożywczym prowadzących działalność w zakresie dostaw bezpośrednich;
2) określenie rodzaju i zakresu działalności, która ma być prowadzona w zakładzie, w tym rodzaju żywności, która ma być przedmiotem produkcji lub obrotu;
3) określenie lokalizacji zakładu lub miejsca prowadzenia działalności gospodarczej.
Dokument możesz złożyć jako:
Oryginał
Informacja dodatkowa
Wykaz zawiera typ urządzenia, nazwę producenta i rok jego produkcji oraz datę uruchomienia - w przypadku zgłoszenia urządzeń dystrybucyjnych do sprzedaży żywności.
Termin
Wniosek złóż co najmniej 14 dni przed planowanym rozpoczęciem działalności.
Urząd oceni formalnie twój wniosek
Urząd sprawdzi, czy twój wniosek jest poprawny i zawiera wszystkie dokumenty potrzebne do rozpatrzenia twojej sprawy.
Jeżeli twój wniosek zawiera braki formalne (np. pomyliłeś się we wniosku, albo nie dołączyłeś potrzebnych dokumentów) to urząd wezwie cię do poprawienia błędów w podanym terminie. Na poprawki będziesz mieć co najmniej 7 dni.
Pamiętaj, że jeśli nie uzupełnisz brakujących informacji w wyznaczonym terminie, to urząd nie zajmie się twoją sprawą.
Dostaniesz wpis zakładu do rejestru zakładów
Jeśli urząd pozytywnie rozpatrzy twój wniosek, to potem wpisze twoją firmę do rejestru zakładów podlegających kontroli sanitarnej.
Ponadto dostaniesz zaświadczenie o wpisie do rejestru.
Jeśli prowadzisz aptekę, punkt apteczny lub hurtownię farmaceutyczną bez zezwolenia zgodnego z przepisami prawa farmaceutycznego, to urząd wyda decyzję o odmowie wpisu do rejestru.
Dokumenty
Dokument otrzymasz jako:
Oryginał
Ile zapłacisz
Usługa jest bezpłatna. Dodatkowe opłaty możesz ponieść, tylko w przypadku realizacji tej usługi przez pełnomocnika (informacje na temat pełnomocnictwa).
Ile będziesz czekać
Sprawę załatwisz w 14 dni.
Warto wiedzieć
Bieżący wykaz urządzeń
Pamiętaj, że jeśli w działalności wykorzystujesz urządzenia dystrybucyjne do sprzedaży żywności, to twoim obowiązkiem jest prowadzić ich bieżący wykaz. Dane uaktualniaj przynajmniej dwa razy w roku oraz na żądanie urzędu. W wykazie umieść: typ urządzenia, nazwę producenta, rok produkcji oraz datę uruchomienia.
Nadzór sanitarny
Jeśli zajmujesz się produkcją pierwotną roślinną (gospodarstwa rolne) lub dostawami bezpośrednimi, to twoja działalność podlega nadzorowi Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Nadzór dotyczy:
- obowiązku rejestracji przez ciebie działalności,
- odpowiedniego do zagrożeń i skali dokumentowania produkcji,
- przestrzegania zasad higieny,
- poświadczenia stanu zdrowia twojego personelu,
- jakości używanej wody.
Pamiętaj, że to przede wszystkim na tobie spoczywa odpowiedzialność za dbałość o bezpieczeństwo zdrowotne żywności i ewentualne szkody na zdrowiu konsumentów. Dlatego zadbaj o odpowiednią informację, że twoja żywność, która znajduje się w sprzedaży – jest bezpieczna. Jeśli zajmujesz się produkcją żywności, rzetelnie informuj o tym, że na wszystkich etapach produkcji, przetwarzania i dystrybucji dochowujesz wszystkich wymogów higieny zgodnych z przepisami prawa krajowego i europejskiego.
Czy ta strona była przydatna?
Podstawa prawna
-
Ustawa z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia
-
Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego
-
Rozporządzenie (WE) nr 852/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie higieny środków spożywczych
-
Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/625 z dnia 15 marca 2017 r. w sprawie kontroli urzędowych i innych czynności urzędowych przeprowadzanych w celu zapewnienia stosowania prawa żywnościowego i paszowego oraz zasad dotyczących zdrowia i dobrostanu zwierząt, zdrowia roślin i środków ochrony roślin, zmieniające rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 999/2001, (WE) nr 396/2005, (WE) nr 1069/2009, (WE) nr 1107/2009, (UE) nr 1151/2012, (UE) nr 652/2014, (UE) 2016/429 i (UE) 2016/2031, rozporządzenia Rady (WE) nr 1/2005 i (WE) nr 1099/2009 oraz dyrektywy Rady 98/58/WE, 1999/74/WE, 2007/43/WE, 2008/119/WE i 2008/120/WE, oraz uchylające rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 854/2004 i (WE) nr 882/2004, dyrektywy Rady 89/608/EWG, 89/662/EWG, 90/425/EWG, 91/496/EWG, 96/23/WE, 96/93/WE i 97/78/WE oraz decyzję Rady 92/438/EWG (rozporządzenie w sprawie kontroli urzędowych)
-
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 29 maja 2007 r. w sprawie wzorów dokumentów dotyczących rejestracji i zatwierdzania zakładów produkujących lub wprowadzających do obrotu żywność podlegających urzędowej kontroli Państwowej Inspekcji Sanitarnej