Serwis informacyjno-usługowy dla przedsiębiorcy

Operator drona – konwersja świadectwa kwalifikacji (UAVO) do uprawnień UE

Opis jest w trakcie aktualizacji i niektóre treści mogą być nieaktualne lub niepełne

Masz świadectwo UAVO i chcesz dokonać jego konwersji? Możesz to zrobić do końca 2021roku. Poniżej dowiesz się jak i gdzie przeprowadzić procedurę.

Jak załatwić sprawę

Sprawę można załatwić:

  • podczas wizyty w urzędzie
  • listownie
  • elektronicznie
Załatw online

Musisz założyć konto lub zalogować się na portalu Urzędu Lotnictwa Cywilnego

Co powinieneś wiedzieć i kto może skorzystać z usługi

Od 31 grudnia 2020 roku, żeby latać dronem o masie powyżej 250 g lub dronem posiadającym kamerę (który nie jest zabawką) trzeba:

  • przejść szkolenie on-line i zdać test on-line udostępniane przez Urząd Lotnictwa Cywilnego - jeżeli nie masz świadectwa kwalifikacji operatora bezzałogowego statku powietrznego (UAVO)
  • dokonać konwersji ważnego świadectwa UAVO - jeżeli posiadasz ważne świadectwa UAVO (musisz mieć ważne uprawnienie podstawowe z przynajmniej jednym ważnym uprawnieniem dodatkowym). Konwersja przedłuża ważność uprawnień o 5 lat. 

Dzięki temu zyskasz możliwość latania dronem w kategorii otwartej o najmniejszym ryzyku.

Aby uzyskać uprawnienia do latania w pozostałych kategoriach (szczególnej, certyfikowanej), możesz być dodatkowo obowiązany do zaliczenia egzaminu teoretycznego, uzyskania odpowiedniego zezwolenia, a nawet certyfikacji operatora oraz drona. Więcej informacji znajdziesz na stronie ULC.

Ważne! Jeżeli termin ważności twoich uprawnień wpisanych do  świadectwa kwalifikacji UAVO, upłynął w okresie trwania stanu epidemii, to ważność tych uprawnień ulega przedłużeniu do dnia upływu 90 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, w zależności od tego, który z nich zostanie odwołany później, jednak nie dłużej niż o 6 miesięcy od dnia utraty ważności uprawnień.


Pamiętaj! Masz obowiązek rejestracji w systemie prowadzonym przez Urząd Lotnictwa Cywilnego, jeżeli jesteś pilotem, który jest operatorem drona o masie powyżej 250 g lub posiadającego kamerę

Gdzie załatwisz sprawę

URZĄD LOTNICTWA CYWILNEGO
Departament Bezzałogowych Statków Powietrznych
Pan Marcin Dżoń - osoba odpowiedzialna za realizację procedury
Marcina Flisa 2, 02-247 Warszawa

Co zrobić krok po kroku

  1. Zarejestruj się jako operator drona

Zarejestruj się w systemie Urzędu Lotnictwa Cywilnego, jako operator bezzałogowego statku powietrznego oraz potwierdź oświadczenia, które nie były wymagane podczas ubiegania się o świadectwo UAVO oraz uzupełnij profil pilota.

Ważne! Brak rejestracji uniemożliwia przeprowadzenie konwersji świadectwa UAVO

  1. Złóż wniosek o konwersję świadectwa UAVO

Wniosek możesz uzupełnić i wygenerować wyłącznie w systemie ULC po zalogowaniu się na swoje konto po uzupełnieniu profilu pilota, będzie możliwość pobrania wniosku. Tak przygotowany wniosek należy złożyć do Urzędu Lotnictwa Cywilnego:

  • elektronicznie - przez pismo ogólne wysłane przez e_PUAP (żeby podpisać taki wniosek musisz mieć Profil Zaufany lub podpis kwalifikowany)
  • osobiście
  • wysłać pocztą.

Zobacz jak wysłać pismo ogólne przez portal Biznes.gov.pl.

Dokumenty

Załączony wzór ma charakter poglądowy. Pamiętaj, że wniosek trzeba wygenerować w systemie elektronicznym Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Termin

Przed upływem terminu ważności uprawnienia podstawowego UAVO i nie później niż do 1 stycznia 2022 roku.

  1. Dostaniesz informację o konwersji

Urząd sprawdzi przesłane dokumenty – jeśli nie ma w nich błędów i są kompletne, to powiadomi cię o konwersji świadectwa kwalifikacji UAVO. W systemie ULC pojawią się dodatkowe informacje o uprawnieniach.

Twoje nowe uprawnienia są ważne przez 5 lat od dokonania konwersji.

Ile zapłacisz

Usługa jest bezpłatna. Dodatkowe opłaty możesz ponieść, tylko w przypadku realizacji tej usługi przez pełnomocnika (informacje na temat pełnomocnictwa).

Ile będziesz czekać

Nie dłużej niż miesiąc. Ze względu na dużą liczbę wniosków termin może się wydłużyć.

Warto wiedzieć

 

 

 

 

 

Obywatele UE oraz Szwajcarii, Norwegii, Liechtensteinu, Islandii

Jeżeli zarejestrowałeś się w systemie drony.ulc.gov.pl i posiadasz uprawnienia zgodne z przepisami UE to są one ważne w krajach Unii Europejskiej, Norwegii i Lichtensteinie. Islandia i Szwajcaria nie stosują przepisów EASA. Zasady wykonywania lotów BSP należy sprawdzić na oficjalnych stronach: Szwajcarii, Islandii.

Wysokie kary

Wykonując loty dronem musisz zapoznać się z nowymi zasadami i ich przestrzegać. W przeciwnym wypadku, mogą grozić ci wysokie kary – nawet do 5 lat więzienia. 

Czy ta strona była przydatna?