Serwis informacyjno-usługowy dla przedsiębiorcy

Jak sprawdzić czy przedsiębiorca prawidłowo przesłał informację o zmianach w firmie do urzędu skarbowego

Przedsiębiorcy zarejestrowani w CEIDG mogą za pośrednictwem rejestru przesyłać informacje do innych urzędów, przede wszystkim do urzędów skarbowych i do ZUS. W Koncie Przedsiębiorcy na Biznes.gov.pl masz dostęp do wszystkich takich wniosków.

Przez CEIDG możesz przesłać do urzędu skarbowego, między innymi:

 • informację zmianie numeru rachunku bankowego
 • informację o zmianie formy opodatkowania
 • informację o zmianie adresu, pod którym przechowujesz dokumenty księgowe firmy
 • informację o zmianie biura rachunkowego
 • zgłoszenie VAT-R.

Robisz to wysyłając do CEIDG wniosek o zmianę danych firmy. Pamiętaj jednak, że te zmienione dane nie będą widoczne we wpisie twojej firmy w CEIDG - rejestr takich danych nie obejmuje,

Możesz jednak sprawdzić na Koncie Przedsiębiorcy na Biznes.gov.pl, czy w wysłanym już wniosku są prawidłowe dane i czy zmiany zostały przekazane przez CEIDG do innych urzędów.

Jak to zrobić?

 1. Zaloguj się do Konta Przedsiębiorcy profilem zaufanym
 2. Wejdź do zakładki Moja firma
 3. W Historii firmy wybierz zakładkę Wnioski
 4. Przejdź do wniosku w którym informowałeś o zmianie (jeśli to ostatnia zmiana, jakiej dokonałeś, to wniosek powinien być pierwszy na liście)
 5. Jeżeli przy tym wniosku widzisz komunikat „przetworzony poprawnie”, to znaczy że twój wniosek został przekazany do właściwych instytucji, w tym do urzędu skarbowego

status przetworzony poprawnie

 1. Jeżeli chcesz podejrzeć wprowadzone zmiany, wybierz właściwy wniosek z listy.

Wybór wniosku z listy

 1. W nowym oknie pojawią się szczegóły tego wniosku. Tu pobierz wniosek w pliku PDF

Wybór wniosku z listy

Jeżeli zgłaszałeś zmianę formy opodatkowania, we wniosku w pliku PDF sprawdź, czy:

 • wniosek został złożony we właściwym terminie (na górze wniosku w pliku PDF), zgodnym z terminem na zmianę formy opodatkowania - dla większości firm, które osiągnęły przychody w styczniu danego roku, jest to możliwe do 20 lutego tego roku
 • czy prawidłowo oznaczyłeś datę powstania zmiany (pole 1) - w przypadku firm, które działały w poprzednim roku powinien to być 1 stycznia danego roku (na przykład 1.01.2022), ponieważ zmiana formy opodatkowania dotyczy całego roku
 • czy prawidłowo zaznaczyłeś wybraną formę opodatkowania (w polu dotyczącym wyboru formy opłacania podatku dochodowego)

Jeśli składałeś zgłoszenie rejestracyjne VAT – R, pamiętaj że również znajdziesz je we wniosku CEIDG - to zgłoszenie jest jego integralną częścią. Żeby je zobaczyć, przejdź do końca formularza CEIDG-1 Wniosek o wpis do CEIDG. Twoje zgłoszenie VAT-R powinno być na kolejnych stronach dokumentu.

Czy ta strona była przydatna?

Metryka

Opublikowano
Zaktualizowano
ID artykułu
001420

Portal nadzorowany jest przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Partnerzy projektu: Sieć Badawcza Łukasiewicz - Poznański Instytut Technologiczny, Krajowa Izba Gospodarcza. Projekt jest współfinansowany z Programu Polska Cyfrowa ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i jest kontynuacją projektu pt.: "Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej" finansowanego z Programu Innowacyjna Gospodarka oraz projektu "Uproszczenie i elektronizacja procedur" finansowanego z Programu Kapitał Ludzki.

Artykuły zamieszczone w serwisie GOV.PL, w których nie podajemy żadnych dodatkowych informacji na temat praw autorskich, należą do informacji publicznych i udostępniamy je bezpłatnie. Korzystanie z nich, niezależnie od celu i sposobu korzystania, nie wymaga zgody Ministerstwa. Dostępne są w ramach licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa 3.0 Polska. Serwis Biznes.gov.pl używa plików cookies. Kontynuując przeglądanie naszej witryny bez zmiany ustawień przeglądarki, wyrażasz zgodę na użycie plików cookie. Zawsze możesz zmienić ustawienia przeglądarki i zablokować te pliki.