Zmieniły się warunki, na podstawie których uzyskałeś zezwolenie na prowadzenie działalności w specjalnej strefie ekonomicznej? Musisz złożyć wniosek o zmianę zezwolenia. Dowiedz się jak to zrobić.
Jak załatwić sprawę
Sprawę można załatwić:
- podczas wizyty w urzędzie
- listownie
- elektronicznie
Co powinieneś wiedzieć i kto może skorzystać z usługi
Jakie warunki trzeba spełnić, żeby uzyskać zmianę zezwolenia
Zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej (SSE) zmienia Minister Rozwoju i Technologii na wniosek podmiotu prowadzącego tę działalność, po zasięgnięciu opinii zarządzającego daną SSE.
Wnioskowana zmiana nie może:
- dotyczyć obniżenia poziomu zatrudnienia, określonego w zezwoleniu w dniu jego udzielenia, o więcej niż 20%
- skutkować zwiększeniem pomocy publicznej
- dotyczyć spełnienia wymagań odnoszących się do inwestycji realizowanej na gruntach stanowiących własność lub użytkowanie wieczyste podmiotów, które:
- nie skorzystały na podstawie tego zezwolenia z pomocy publicznej - jeśli przedsiębiorca posiada wyłącznie jedno zezwolenie, lub
- nie osiągnęły przychodów z inwestycji, na którą zostało wydane zezwolenie oraz nie korzystały ze zwolnienia w ramach zezwolenia, w rozumieniu ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych lub ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - jeśli przedsiębiorca posiada więcej niż jedno zezwolenie, lub
- skorzystały z pomocy publicznej i spełniły wszystkie warunki określone w zezwoleniu oraz warunki udzielania pomocy publicznej.
Kiedy powinieneś załatwić sprawę
W dowolnym momencie
Gdzie załatwisz sprawę
Ministerstwo Rozwoju i Technologii
pl. Trzech Krzyży
3/5,
00-507
Warszawa
Co zrobić krok po kroku
Złóż wniosek o zmianę zezwolenia na prowadzenie działalności na terenie specjalnej strefy ekonomicznej
Wniosek o zmianę zezwolenia należy złożyć do Ministra Rozwoju i Technologii.
Dokumenty
Pobierz:
Dokument możesz złożyć jako:
Oryginał
Informacja dodatkowa
Wniosek o zmianę zezwolenia powinien zawierać następujące dane:
- nazwa przedsiębiorcy,
- adres przedsiębiorcy,
- określenie żądania zmiany zezwolenia,
- uzasadnienie wnioskowanych zmian,
- podpis osoby lub osób uprawnionych do reprezentowania przedsiębiorcy.
Minister weryfikuje wniosek
Minister Rozwoju i Technologii weryfikuje wniosek i załączone do niego dokumenty merytorycznie i formalnie.
Jeżeli twój wniosek zawiera braki formalne lub urząd będzie potrzebować dodatkowych informacji lub dokumentów, zostaniesz wezwany do ich uzupełnienia. Będziesz mieć na to co najmniej 7 dni. Jeśli w tym terminie nie usuniesz braków, twoja sprawa nie będzie dalej rozpoznawana.
Zarządca specjalnej strefy ekonomicznej opiniuje wniosek
Po pozytywnej weryfikacji formalnej i merytorycznej Minister Rozwoju i Technologii przesyła wniosek zarządzającemu specjalną strefą ekonomiczną do zaopiniowania.
Dokumenty
Dokument otrzymasz jako:
Oryginał
Termin
W ciągu 2 tygodni.
Minister wydaje decyzję w sprawie zmiany zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej
Minister Rozwoju i Technologii po otrzymaniu opinii zarządzającego specjalną strefą ekonomiczną, na terenie której znajduje się inwestycja wnioskodawcy, wydaje decyzję w sprawie zmiany zezwolenia.
Decyzja przekazywana jest wnioskodawcy oraz do wiadomości zarządzającego specjalną strefą ekonomiczną.
Dokumenty
Dokument otrzymasz jako:
Oryginał
Ile zapłacisz
Usługa jest bezpłatna. Dodatkowe opłaty możesz ponieść, tylko w przypadku realizacji tej usługi przez pełnomocnika (informacje na temat pełnomocnictwa).
Ile będziesz czekać
Nie dłużej niż miesiąc. Termin może się wydłużyć do 2 miesięcy (dostaniesz o tym informację).
Jak możesz się odwołać
Jeśli nie zgadzasz się z decyzją urzędu, złóż wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy. Możesz też złożyć skargę na decyzję bezpośrednio do sądu (bez wcześniejszego wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy). Na złożenie wniosku lub skargi masz 14 dni – licząc od daty otrzymania decyzji.
Możesz zrezygnować ze składania odwołania od decyzji. Jeśli złożysz w urzędzie oświadczenie o zrzeczeniu się prawa do odwołania, to decyzja będzie ostateczna z dniem doręczenia tego oświadczenia do urzędu. Utracisz jednak w ten sposób możliwość wniesienia skargi na tę decyzję do sądu administracyjnego.
Do Ministra Rozwoju i Technologii możesz złożyć zażalenie na postanowienie (opinię) zarządzającego strefą, w terminie 7 dni od doręczenia postanowienia.
Warto wiedzieć
W przypadku zakończenia działalności na terenie specjalnej strefy ekonomicznej należy złożyć wniosek o wygaśnięcie zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej.
Czy ta strona była przydatna?