Serwis informacyjno-usługowy dla przedsiębiorcy

Odwołanie pełnomocnika w sprawach administracyjnych

Ustanowiłeś pełnomocnika w sprawie administracyjnej? Pamiętaj, że zawsze możesz odwołać udzielone pełnomocnictwo. Sprawdź jak to zrobić.

Jak załatwić sprawę

Sprawę można załatwić:

  • podczas wizyty w urzędzie
  • listownie
  • elektronicznie
Załatw online

Zrealizuj usługę online, potrzebny będzie Profil Zaufany lub podpis kwalifikowany.

Co powinieneś wiedzieć i kto może skorzystać z usługi

Pełnomocnictwo możesz odwołać (wypowiedzieć) w każdym momencie. Jednak jest ono skuteczne dopiero, kiedy dotrze do urzędu, w którym znajduje się pełnomocnictwo do reprezentowania twojej osoby.

Wygaśnięcie pełnomocnictwa z mocy prawa

Pełnomocnictwo może wygasnąć m.in. z powodu twojej śmierci (mocodawcy) lub śmierci twojego pełnomocnika. Możesz jednak wskazać w treści pełnomocnictwa, że twoja śmierć nie ma wpływu na ważność pełnomocnictwa.

Odwołanie zawodowego pełnomocnika

Pamiętaj, że jeśli pełnomocnictwo wypowie ci adwokat lub radca prawny, musi on działać za ciebie jeszcze przez dwa tygodnie. Chyba, że zwolnisz go z tego obowiązku.

Kiedy powinieneś załatwić sprawę

W dowolnym momencie

Gdzie załatwisz sprawę

Odwołanie pełnomocnictwa złóż w urzędzie, w którym wcześniej złożyłeś pełnomocnictwo do reprezentowania cię w sprawie administracyjnej.

Co zrobić krok po kroku

  1. Odwołanie pełnomocnika

Dokumenty

Pobierz:
Dokument możesz złożyć jako:
Oryginał, Dokument elektroniczny, Uwierzytelniona kopia

Ile zapłacisz

Usługa jest bezpłatna. Dodatkowe opłaty możesz ponieść, tylko w przypadku realizacji tej usługi przez pełnomocnika (informacje na temat pełnomocnictwa).

Ile będziesz czekać

Odwołanie pełnomocnictwa ma skutek od momentu, kiedy dotrze do właściwego urzędu.

Warto wiedzieć

W przypadku odwołania lub wygaśnięcia pełnomocnictwa bardzo ważne jest, abyś zażądał zwrotu pełnomocnictwa od pełnomocnika. Jest to istotne dla zabezpieczenia twoich interesów.

Przykładowo, urząd przez pomyłkę może zaakceptować pismo wniesione przez twojego byłego pełnomocnika, pomimo wypowiedzenia przez ciebie pełnomocnictwa.

Czy ta strona była przydatna?