Serwis informacyjno-usługowy dla przedsiębiorcy

Sukcesja

Chcesz, żeby twoi spadkobiercy mogli płynnie kontynuować działalność firmy? Dowiedz się, jak to zrobić.

Sukcesja firmy jest jednym z wyzwań stojących przed przedsiębiorcami. Wielu z nich mierzy się, lub będzie się mierzyć w niedalekiej przyszłości, z koniecznością przekazania majątku następcom prawnym. W Polsce działa ponad 3 mln przedsiębiorców. Blisko 520 tys. przedsiębiorców wpisanych do CEIDG ukończyło 60 rok życia.

Aby przeprowadzić ten proces skutecznie, przedsiębiorcy muszą posiadać następców, którzy będą w stanie oraz będą chcieli dalej poprowadzić biznes, lub co najmniej sprawować w nim funkcje właścicielskie, powierzając zarządzanie profesjonalnemu zarządowi.

Trudności w zaplanowaniu sukcesji mogą wynikać także z liczebności potencjalnych następców prawnych. Dochodzi do podziału następców na tych, którzy przejmą biznes i tych, który dostaną „rekompensatę” np. w postaci nieruchomości czy środków pieniężnych. Problemem może być także sprawna komunikacja i mechanizm podejmowania decyzji w rodzinie.

W przypadku braku sukcesora albo braku porozumienia pomiędzy członkami rodziny, właściciele przedsiębiorstw często decydują się na sprzedaż firmy.

Prowadzi to do utraty rodzinnego charakteru firmy, a często także do przejęcia firmy posiadającej ugruntowaną strukturę organizacyjną, ale – co ważniejsze – renomę na rynku.

Sprawdź, jakie przygotowaliśmy rozwiązania, aby ułatwić proces sukcesji w Twojej firmie:

Sprawdź podręczniki o sukcesji.
Obejrzyj relację z konferencji „Biznes na pokolenia – sukcesja firm w Polsce” z 29 listopada 2023.
Obejrzyj podsumowanie konferencji „Biznes na pokolenia – sukcesja firm w Polsce” z 29 listopada 2023.

Portal nadzorowany jest przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Partnerzy projektu: Sieć Badawcza Łukasiewicz - Poznański Instytut Technologiczny, Krajowa Izba Gospodarcza. Projekt jest współfinansowany z Programu Polska Cyfrowa ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i jest kontynuacją projektu pt.: "Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej" finansowanego z Programu Innowacyjna Gospodarka oraz projektu "Uproszczenie i elektronizacja procedur" finansowanego z Programu Kapitał Ludzki.

Artykuły zamieszczone w serwisie GOV.PL, w których nie podajemy żadnych dodatkowych informacji na temat praw autorskich, należą do informacji publicznych i udostępniamy je bezpłatnie. Korzystanie z nich, niezależnie od celu i sposobu korzystania, nie wymaga zgody Ministerstwa. Dostępne są w ramach licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa 3.0 Polska. Serwis Biznes.gov.pl używa plików cookies. Kontynuując przeglądanie naszej witryny bez zmiany ustawień przeglądarki, wyrażasz zgodę na użycie plików cookie. Zawsze możesz zmienić ustawienia przeglądarki i zablokować te pliki.