Serwis informacyjno-usługowy dla przedsiębiorcy

CEIDG – zmiany w korzystaniu przez internet

W połowie grudnia 2021 roku zmienił się sposób elektronicznego składania wniosków do CEIDG. Konto użytkownika ceidg.gov.pl zostało zastąpione przez Konto Przedsiębiorcy na Biznes.gov.pl. Poznaj szczegóły zmian.

Kreator wniosku zastąpił elektroniczny formularz CEIDG-1

Jeśli korzystasz z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) przez internet, na pewno znasz już e-usługi CEIDG w serwisie Biznes.gov.pl.

Wyróżnia je interaktywność, nowoczesność i intuicyjność - nie musisz wypełniać kolejnych pól skomplikowanego formularza zastanawiając się, czy na pewno cię dotyczą. Kreator wniosku, krok po kroku, prowadzi przez pytania dopasowane do twojej sprawy i prosi o uzupełnienie danych. Na podstawie twoich odpowiedzi system tworzy wniosek do CEIDG.

Od 13 grudnia 2021 roku swoją sprawę w CEIDG załatwisz tylko w ten sposób - wnioski do CEIDG można składać tylko w e-usługach CEIDG na Biznes.gov.pl. Elektroniczny formularz CEIDG-1 nie jest już dostępny.

Do kreatorów wejdziesz w łatwy sposób, na przykład ze strony głównej Biznes.gov.pl. Na stronie ceidg.gov.pl, kafelek: „Złóż wniosek CEIDG” przekieruje cię do e-usług na Biznes.gov.pl.

Przejdź do:

Konto Przedsiębiorcy zamiast konta na ceidg.gov.pl

Kolejne zmiany dotyczą korzystania z konta w serwisie ceidg.gov.pl.

Od 13 grudnia 2021 roku nie jest już możliwe zalogowanie się do konta użytkownika ceidg.gov.pl.

Funkcje dotychczasowego konta przejęło Konto Przedsiębiorcy, czyli konto użytkownika w serwisie Biznes.gov.pl, połączone z danymi z CEIDG.

Ważne! Aby uzyskać dostęp do Konta Przedsiębiorcy musisz się zarejestrować. Skorzystaj z instrukcji rejestracji i logowania w serwisie Biznes.gov.pl.

Po zalogowaniu się do Konta Przedsiębiorcy znajdziesz w nim dane przeniesione z konta na CEIDG, w tym dane twojej firmy, historię swojego wpisu do CEIDG oraz status złożonych wniosków.

Co załatwisz w Koncie Przedsiębiorcy:

 • pobierzesz zaświadczenia o wpisie do CEIDG i sprawdzisz swój wpis
 • złożysz wniosek o wpis do CEIDG
 • zmienisz dane firmy w rejestrze
 • zawiesisz, wznowisz albo zamkniesz firmę
 • dopiszesz pełnomocnika albo prokurenta do CEIDG i zarządzisz pełnomocnictwami
 • zrealizujesz wiele spraw urzędowych, sprawdzisz wysłane wnioski oraz odpowiedzi z urzędów – informacje o załatwieniu sprawy lub powiadomienia o błędach we wnioskach.

Dzięki Kontu Przedsiębiorcy swoje sprawy załatwisz szybciej.

Jako zalogowany użytkownik Biznes.gov.pl nie musisz za każdym razem wprowadzać swoich danych do elektronicznych usług. Pola z danymi zapisanymi w systemie są wypełniane automatycznie.

Konto Przedsiębiorcy to także twoje archiwum - w uporządkowany sposób prezentuje aktualne i historyczne sprawy i wnioski wraz z odpowiedziami urzędów.

Co ważne, lista dostępnych możliwości i ułatwień będzie się stopniowo zwiększać. Docelowo w Koncie Przedsiębiorcy znajdziesz listę sugerowanych spraw, które powinieneś załatwić w najbliższym czasie. System przypomni ci o zbliżających się terminach, tak byś nie przeoczył żadnej ważnej daty związanej z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz zawiadomi o sprawach mających wpływ na twoją firmę i najważniejszych zmianach prawnych.

W Koncie Przedsiębiorcy znajdziesz również twoją skrzynkę do doręczeń elektronicznych. Poprzez Konto przejdziesz do innych systemów administracji, bezpośrednio do zakładek przeznaczonych dla ciebie lub twojej firmy.

Jak korzystać z CEIDG po zmianach

To proste! Konto Przedsiębiorcy to twój punkt startowy do załatwiania spraw w CEIDG.

Po wejściu na stronę główną Biznes.gov.pl zaloguj się do Konta Przedsiębiorcy przez Login.gov.pl, wykorzystując profil zaufany lub e-dowód. Jeśli to twoje pierwsze logowanie system przeprowadzi cię przez proces rejestracji.

Pamiętaj! Tylko takie logowanie - przez Login.gov.pl - umożliwi ci załatwienie sprawy w CEIDG.

Ekran z czerwoną strzałką wskazującą zakładkę Konto Przedsiębiorcy

Po zalogowaniu się do Konta Przedsiębiorcy przejdź do zakładki „Moja firma”.

Ekran ze strzałką wskazującą katalog Moja firma

Znajdziesz tam aktualne dane twojej firmy, historię wpisu do CEIDG i status złożonych wniosków. Wprost z zakładki „Moja firma” przejdziesz do e-usług CEIDG, które umożliwią ci odpowiednio – rejestrację firmy w CEIDG albo zgłoszenie zmian we wpisie.

Jeżeli chcesz wpisać pełnomocnika lub prokurenta do CEIDG albo zarządzać już udzielonymi pełnomocnictwami, po zalogowaniu się do Konta Przedsiębiorcy wybierz zakładkę „Pełnomocnicy”.

Ekran z czerwoną strzałką wskazującą katalog Pełnomocnicy

Skąd te zmiany - co zyskują przedsiębiorcy

Biznes.gov.pl to nowoczesna platforma e-usług publicznych, która zastąpi narzędzia oferowane do tej pory na ceidg.gov.pl.

Dzięki połączeniu dwóch serwisów przedsiębiorcy zyskają:

 • dostęp w jednym miejscu do kompletu potrzebnych informacji i usług, a co za tym idzie – zmniejszenie liczby stron internetowych, które muszą odwiedzać i obsługiwać, aby załatwić sprawę urzędową
 • jedno konto użytkownika, czyli Konto Przedsiębiorcy - jedno miejsce do sprawdzania powiadomień, statusu i historii realizowanych przez siebie spraw urzędowych, również spraw załatwianych w rejestrze CEIDG oraz w przyszłości do zarządzania korespondencją w skrzynce do e-Doręczeń
 • możliwość wielokrotnego korzystania z danych raz wprowadzonych, dzięki czemu realizacja różnych e-usług publicznych jest szybsza i prostsza
 • nowoczesne e-usługi CEIDG, bazujące na użyteczności, łatwości, intuicyjności, personalizacji, pomocy kontekstowej i prostym języku
 • dostęp z różnych urządzeń, w szczególności urządzeń mobilnych oraz dla osób z niepełnosprawnościami, z uwzględnieniem wytycznych WCAG.

Biznes.gov.pl udostępnia ponad 300 różnych e-usług, za które odpowiadają różne instytucje publiczne. To oznacza, że w jednym miejscu przedsiębiorca może załatwić zarówno sprawy w rejestrze CEIDG, jak i inne sprawy urzędowe, które pojawią przy prowadzeniu firmy.

Zarejestrowany użytkownik Biznes.gov.pl odbierze w Koncie Przedsiębiorcy między innymi:

Załatwi również sprawy przed Urzędem Ochrony Danych Osobowych, Generalną Inspekcją Transportu Drogowego, Państwową Inspekcją Pracy i wieloma innymi instytucjami.

W niedługiej perspektywie Biznes.gov.pl wzbogaci się o kolejne funkcjonalności, między innymi wyszukiwarkę firm zarejestrowanych w CEIDG i KRS. Będzie to jedno narzędzie do wyszukiwania firm indywidualnych i spółek handlowych, co uprości przedsiębiorcom weryfikację kontrahentów.

Wsparcie Centrum Pomocy Przedsiębiorcy

Jeśli masz pytania o e-usługi CEIDG na Biznes.gov.pl, potrzebujesz pomocy w złożeniu wniosku, przy rejestracji firmy lub zmianach we wpisie, skontaktuj się z naszym Centrum Pomocy.

Centrum Pomocy oferuje profesjonalną pomoc konsultantów za pośrednictwem kilku kanałów komunikacji, bez konieczności wychodzenia z domu. Przedsiębiorca ma do dyspozycji telefon, livechat i formularz do zgłaszania pytań.

Żadne pytanie nie zostaje bez odpowiedzi.

Infolinia odpowiada na potrzeby osób z niepełnosprawnościami. Konsultanci mówią w języku polskim i angielskim.

Telefoniczny kontakt z Centrum Pomocy Przedsiębiorcy jest możliwy od poniedziałku do piątku (z wyłączeniem świąt) od 7:00 do 17:00 pod numerami telefonów: 801 055 088 lub 22 765 67 32.

Portal nadzorowany jest przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Partnerzy projektu: Sieć Badawcza Łukasiewicz - Poznański Instytut Technologiczny, Krajowa Izba Gospodarcza. Projekt jest współfinansowany z Programu Polska Cyfrowa ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i jest kontynuacją projektu pt.: "Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej" finansowanego z Programu Innowacyjna Gospodarka oraz projektu "Uproszczenie i elektronizacja procedur" finansowanego z Programu Kapitał Ludzki.

Artykuły zamieszczone w serwisie GOV.PL, w których nie podajemy żadnych dodatkowych informacji na temat praw autorskich, należą do informacji publicznych i udostępniamy je bezpłatnie. Korzystanie z nich, niezależnie od celu i sposobu korzystania, nie wymaga zgody Ministerstwa. Dostępne są w ramach licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa 3.0 Polska. Serwis Biznes.gov.pl używa plików cookies. Kontynuując przeglądanie naszej witryny bez zmiany ustawień przeglądarki, wyrażasz zgodę na użycie plików cookie. Zawsze możesz zmienić ustawienia przeglądarki i zablokować te pliki.