Serwis informacyjno-usługowy dla przedsiębiorcy

Dodatkowe obowiązki po rejestracji firmy: uzyskanie pozwoleń, rejestracja kasy fiskalnej, odbiorników RTV

Jeśli zarejestrowałeś firmę, dokonałeś odpowiednich zgłoszeń do ZUS, urzędu skarbowego, zarejestrowałeś się jako podatnik VAT, to przy niektórych rodzajach działalności będziesz miał jeszcze kilka spraw do załatwienia.

Działalność wymagająca koncesji/zezwolenia/wpisu do rejestru

Niektóre rodzaje działalności wymagają uzyskania specjalnego pozwolenia. Są to tzw. działalności regulowane (reglamentowane). W zależności od działalności może to być:

  • koncesja
  • zezwolenie
  • wpis do rejestru działalności regulowanej

Przed rozpoczęciem działalności, jeśli już będziesz wiedział jaką firmę chcesz otworzyć, sprawdź czy nie potrzebujesz koncesji, zezwolenia albo wpisu do rejestru działalności regulowanej. Pomocna może być wyszukiwarka PKD na biznes.gov.pl.

Wpisz rodzaj działalności, jaką chcesz wykonywać albo jej kod PKD. Po kliknięciu na wybraną działalność, rozwiną się dodatkowe informacje na jej temat. 

Uwaga! Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji na temat działalności regulowanej, zajrzyj do sprawy:

Kasa fiskalna

Jeśli zamierzasz sprzedawać towary lub usługi konsumentom, to po rejestracji firmy będziesz musiał zakupić i zarejestrować kasę fiskalną.

Zobacz sprawę:

Rejestracja odbiornika RTV

Każda firma posiadająca odbiorniki radiofoniczne lub telewizyjne jest zobowiązana do ich rejestracji we właściwym urzędzie pocztowym w terminie 14 dni od daty ich nabycia. Powinna również płacić abonament za każdy posiadany odbiornik radiowy i telewizyjny, z odbiornikami radiowymi w samochodach służbowych włącznie.

Czy ta strona była przydatna?